Uz veselību atstātās sekas var sajust arī tikai pēc kāda laika
Par rehabilitācijas nozīmi ne tikai pēc izslimota Covid-19, bet arī laikā, kad pacients vēl ir infekciozs, Nacionālā rehabilitācijas centra Vaivari vadītāja Anda Nulle stāsta intervijā Baibai Krastiņai.
Kāda situācija šajā Covid-19 laikā ir Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari?
Ja mēs domājam par šo laiku, rehabilitāciju un Vaivariem, tad viss notiek ārkārtīgi dinamiski. Tas, kas pavasarī bija aktuāli, vasarā atkal bija citādi, rudenī citādi, un arī šībrīža situācija atkal jau ir pavisam citāda. Mums nepārtraukti ir jāseko aktuālajai situācijai. Ja mēs skatāmies no rehabilitācijas puses, tad jā, rehabilitācija strādā, bet šobrīd visa veselības aizsardzības sistēma strādā ugunsdzēšanas režīmā, kad viss ir koncentrēts, lai neizplatītos infekcija un lai nebūtu vairāk Covid-19 saslimušo. Tādējādi rehabilitācija ir nedaudz tā kā maliņā, bet notiek. Rehabilitācija notiek tiem pacientiem, kuriem atlikt rehabilitāciju nevar. Tāpat rehabilitācija notiek arī Covid-19 pacientiem.
Rehabilitācija jāskatās vairākos blokos. Ir parastā rehabilitācija, kas notika līdz šim cilvēkiem, kuriem nav Covid-19, tad ir rehabilitācija, kas ir saistīta ar Covid-19. Ir vēl viena lielā grupa – tā ir rehabilitācija tiem pacientiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ savu rehabilitāciju atlika vai arī neierodas uz rehabilitācijas pasākumiem gan fizisku ierobežojumu dēļ, gan varbūt baiļu un trauksmes dēļ, kas arī pilnīgi saprotami un normāli šajā situācijā. Un tad ir tādi, kuriem nākotnē vajadzēs rehabilitāciju pēc visiem ierobežojumiem, jo cilvēki zaudē savas fiziskās aktivitātes un atnāk ar dažādām ielaistām slimībām. Šis trakais laiks arī var radīt nepieciešamību pēc rehabilitācijas tiem, kuriem ir zudušas fiziskās un sociālās aktivitātes. Tāpat vēl viena grupa ir ārstniecības personas, kuri strādā ārkārtas režīmā uz izdegšanas robežas un kuri sekas veselībā izjutīs tikai pēc tam, kad krīze būs garām.