Mērķis
Risku pārvaldības politikas (turpmāk Politika) mērķis ir noteikt vienotus NRC “Vaivari” risku pārvaldības pamatprincipus un atbildību sadalījumu, lai savlaicīgi identificētu un sekmīgi pārvaldītu būtiskākos NRC “Vaivari” darbību ietekmējošos faktorus, sekmētu darbiniekos vienotu izpratni par risku pārvaldību, nodrošinot kvalitatīvu kompleksu multidisciplināru rehabilitācijas pakalpojumu un tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem un NRC “Vaivari” izvirzīto mērķu sasniegšanu, veiksmīgu attīstību un novēršot vai pēc iespējas samazinot potenciālos zaudējumus un/ vai NRC “Vaivari” reputācijas kaitējumu.
Darbības sfēra
Politika ir saistoša visiem NRC “Vaivari” darbiniekiem.
Terminoloģija
- Politika – Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” (turpmāk NRC “Vaivari”) Risku pārvaldības politika.
- Procesa vadītājs – vienas struktūrvienības apmēru pārsniedzošu procesu koordinējošs iecelts atbildīgais darbinieks.
- Riska apetīte – risku apjoms un risku veids, kādu NRC “Vaivari” ir gatavs uzņemties, lai sasniegtu stratēģijā noteiktos mērķus.
- Riska vadītājs – NRC “Vaivari” darbinieks vai darbinieki, kas veic risku vadības pienākumus NRC “Vaivari” savas kompetences ietvaros (tai skaitā procesu vadītājs, struktūrvienības vadītājs vai viņa noteikts atbildīgais darbinieks).
- Risks – iespējams notikums, kas var negatīvi ietekmēt NRC “Vaivari” spēju nodrošināt pakalpojumu sniegšanu vai sasniegt noteiktos mērķus un efektīvi īstenot Stratēģiju.
- Risku pārvaldība – darbību kopums, kas vērsts uz iespējamu riska iestāšanās varbūtības un/vai negatīvās ietekmes novēršanu vai samazināšanu līdz pieņemamajai riska vērtībai.
- Risku pārvaldības sistēma – saskaņotu darbību un metožu kopums, ko izmanto ar NRC “Vaivari” darbību saistīto risku pārvaldīšanai.
- Risku reģistrs – elektronisks rīks, kurā tiek iekļauti riska vadītāju identificētie un novērtētie riski.
- Risku vadības komiteja – no vadības līmeņa ekspertiem sastāvoša institūcija, kas uzrauga risku pārvaldību NRC “Vaivari”.
- Risku vadības speciālists – par risku pārvaldības koordinēšanu NRC “Vaivari” atbildīgais darbinieks.
- NRC “Vaivari” – VSIA “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari””, kura ir publiskas personas kapitālsabiedrība, kuras 100% valsts kapitālu daļu turētājs ir Latvijas Republikas Veselības ministrija.
- Stratēģija – NRC “Vaivari” vidēja termiņa darbības stratēģija.
- Valde – NRC “Vaivari” valde.
Vispārējie noteikumi
- Politika nosaka vispārējos risku pārvaldības pamatelementus un principus NRC “Vaivari”, to mijiedarbību un integrāciju NRC “Vaivari” procesos.
- Politikā noteiktie principi atbilst starptautiskajai risku pārvaldības labajai praksei un Latvijas Republikā spēkā esošajiem tiesību aktiem.
- Precīzu procesu norisi, kā arī pienākumu un atbildību sadalījumu, uzraudzības un kontroles veikšanu, nosaka NRC “Vaivari” Risku pārvaldības process un citi NRC “Vaivari” darbībai saistošie iekšējie un ārējie normatīvie akti.
Risku iedalījums, pārvaldības pamatprincipi un uzdevumi, risku apetīte
- Īstenojot risku pārvaldību, NRC “Vaivari” ir noteikusi šādu risku iedalījumu:
- Ar pacientu drošību saistītie riski;
- Stratēģiskie riski;
- Finanšu riski;
- Reputācijas riski;
- Projektu un pārmaiņu vadības riski;
- Ar darbinieku drošību saistītie riski;
- Korupcijas un krāpšanas riski;
- Informācijas drošības riski;
- Darba vides riski;
- Pārējo procesu riski.
- NRC “Vaivari”risku pārvaldības principi:
- Risku pārvaldība ir neatņemama NRC “Vaivari” ikdienas vadības procesu, darbības aktivitāšu, funkciju un citu procesu sastāvdaļa;
- Risku pārvaldības lēmumu pamats ir preventīva risku apzināšanās;
- Risku pārvaldība ir integrēta gan NRC “Vaivari” Stratēģijas izstrādes un ieviešanas procesos, gan ikdienas darbībā;
- Risku pārvaldības sistēma un process ir saskaņoti ar NRC “Vaivari”vajadzībām un risku specifiku;
- Risku pārvaldības sistēma tiek pastāvīgi pilnveidota saskaņā ar labākās prakses principiem un pieredzi;
- NRC “Vaivari” ir neiecietīgs attiecībā pret krāpšanu un korupciju.
- Ar risku pārvaldību tiek īstenoti šādi uzdevumi:
- Savlaicīga reaģēšana uz ārējām un iekšējām izmaiņām un notikumiem:
- Visas pieejamās informācijas izmantošana risku pārvaldībā – pieredze, aktuālā situācija un iespējamās nākotnes prognozes;
- Atbildību noteikšana par risku pārvaldības procesa vadību un uzraudzību;
- Uz zināšanām par riskiem un prioritātēm balstīta aktīva un strukturēta rīcība noNRC “Vaivari” vadības puses, kas veicinaNRC “Vaivari”mērķu sasniegšanu;
- Visu līmeņu vadītāju aktīva un mērķtiecīga rīcība, kas veicina darbinieku kopējo izpratni par riskiem un to prioritātēm;
- VeicinātNRC “Vaivari”attīstību, atbilstoši noteiktajiem stratēģijas virzieniem, samazinot potenciāli iespējamos zaudējumus un kaitējumuNRC “Vaivari”reputācijai.
- Risku apetīte:
- Risku apetīte ir risku apjoms, ko NRC “Vaivari” ir gatavs pieņemt tā noteikto mērķu sasniegšanai, ievērojot, ka ne visus riskus ir iespējams mazināt vai to mazināšana nebūtu efektīva un ekonomiska;
- NRC “Vaivari” nav pieņemami riski, kuri var būtiski negatīvi ietekmēt tā spēju nodrošināt rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību vai sasniegt noteiktos mērķus, un notikumi, kuri NRC “Vaivari” var radīt būtiskus finansiālus zaudējumus vai būtisku reputācijas kaitējumu, vai var atstāt negatīvu ietekmi uz fizisko personu veselību un/ vai dzīvību;
- Neatkarīgi no konkrētu risku vērtējumiem un veiktajiem kontroles pasākumiem lēmumu pieņemšanā NRC “Vaivari” par prioritāru un nepieņemamu risku uzskatāms apdraudējums cilvēka dzīvībai;
- Katram NRC “Vaivari” identificētajam riskam nosaka vērtību, ņemot vērā riska varbūtības (skalā no 1 līdz 5 punktiem) un ietekmes (skalā no 1 līdz 5 punktiem) skaitliskās vērtības. Riska novērtējumu iegūst kā abu vērtību reizinājumu – skalā no 1 līdz 25 punktiem;
- Vadoties no risku novērtējuma, tiek noteikta katra riska pakāpe:
- Novērtējums 1-4 punkti – pieņemams risks;
- Novērtējums 5-10 punkti – mērens risks;
- Novērtējums 12-16 punkti – augsts risks;
- Novērtējums 20-25 punkti – ļoti augsts risks.
- Atkarībā no riska pakāpes riska vadītāji veic atbilstošus risku vadības pasākumus:
- Ļoti augsta riska situācijā darbības jāīsteno nekavējoties, pārtraucot risku izraisošo aktivitāti vai, ja tas nav iespējams, pēc iespējas samazinot risku, par rīcībām nekavējoties pieņemams Valdes lēmums;
- Augsta riska situācijā jāizvērtē iespēja pārtraukt risku izraisošo aktivitāti un steidzami jāīsteno risku mazinošie pasākumi. Par riska vadības pasākumiem tiek informēta valde;
- Mērens risks jāvada, nosakot risku mazinošus pasākumus Risku vadības speciālista vadībā;
- Pieņemams risks uzraugāms ikdienas darbību ietvarā.
Politikas īstenošana un tās uzraudzība
- Risku pārvaldība tiek īstenota visos vadības līmeņos:
- Valde apstiprina NRC “Vaivari” risku pārvaldības politiku un uzrauga risku pārvaldības sistēmas darbību, kā arī izveido visaptverošu NRC “Vaivari” risku pārvaldības sistēmu un nodrošina tās darbību;
- NRC “Vaivari” Risku vadības komiteja uzrauga risku vadības procesu, sniedzot vērtējumu par risku pārvaldības sistēmas darbību;
- Risku vadības speciālists nodrošina risku pārvaldības sistēmas darbību;
- Struktūrvienību/ procesu vadītāji pārvalda to kompetencē esošos riskus;
- NRC “Vaivari” darbinieki vada riskus to tiešo pienākumu ietvaros;
- Kvalitātes vadības sistēmu speciālists, veicot iekšējos auditus, novērtē risku vadības procesu.
- Risku pārvaldība NRC “Vaivari” notiek saskaņā ar Korporatīvās pārvaldības politikā definētiem iekšējās kontroles sistēmas principiem.
- Risku vadības komiteju veido valdes noteikti NRC “Vaivari” darbības jomu pārstāvji.
- Risku vadības komitejas personālsastāvu nosaka valde NRC “Vaivari” noteiktā kārtībā.
- Visos risku pārvaldības līmeņos noteiktos termiņos un apjomā tiek īstenotas uzraudzības darbības un uzraudzības ietvaros veikti nepieciešamie grozījumi risku pārvaldības sistēmā un attiecīgajos dokumentos.
Risku vadības process
- NRC “Vaivari”risku vadības process ietver šādus elementus:
- Risku identificēšana;
- Risku novērtēšana un analīze;
- Risku mazinošo pasākumu noteikšana un īstenošana;
- Risku vadības uzraudzība un risku pārskatīšana;
- Ziņošana un informēšana.
- Jomās, kurās risku vadības procesi NRC “Vaivari” ir nodrošināti atbilstoši ārējos normatīvajos aktos noteiktajam regulējumam, Politika un uz tās pamata izdotie dokumenti NRC “Vaivari”ir saistoši tiktāl, cik nav tiem pretrunā.
- Par risku vadību iepriekšējā punktā norādītajās jomās ir atbildīgi par jomu atbildīgie darbinieki atbilstoši attiecīgajos ārējos normatīvajos aktos noteiktajam, taču uz tiem pilnā mērā attiecas šajā Politikā un uz tās pamata izdotajos dokumentos noteiktā kārtība par attiecīgu risku vai risku kategoriju ziņošanu.
- Risku vadītājiem ir pienākums savlaicīgi sniegt nepieciešamo informāciju NRC “Vaivari” Risku vadības speciālistam regulāro ziņojumu sagatavošanai valdei.
- Kopsavilkums par NRC “Vaivari” identificētajiem riskiem un to līmeni tiek izskatīts valdes sēdē ne retāk kā vienu reizi gadā.
Risku pārvaldības dokumenti
- Risku pārvaldības reglamentēšanai NRC “Vaivari” tiek izstrādāti šādi dokumenti:
- Risku pārvaldības politika;
- Risku pārvaldības process;
- Risku reģistrs;
- Risku pārvaldības plāns;
- Iekšējā audita plāns.
Noslēguma jautājumi
- Politika stājas spēkā noteiktajā datumā, kad to apstiprinājusi valde.
- Politika tiek publicēta NRC “Vaivari” mājaslapā www.nrc.lv.
- Politika ir pieejama NRC “Vaivari” mājaslapā, DVS Namejs.
- Ja nepieciešams, Politika tiek pārskatīta un aktualizēta.