Veselības ministre apliecina nozares atbalsta sniegšanu Ukrainai
Lai pārrunātu medicīniskās palīdzības sniegšanu Ukrainai, Ukrainas militārpersonu ārstēšanu un rehabilitāciju Latvijā un citus aktuālos jautājumus atbalsta sniegšanā, pirmdien, 20. februārī, veselības ministre Līga Meņģelsone tikās ar Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietnieci Olenu Kondratjuku, kura pirmdien uzturējās vizītē Latvijā.
No Veselības ministrijas puses apliecinu, ka turpināsim atbalstīt Ukrainu, cik vien ilgi tas būs nepieciešams,” uzsvēra ministre.
Ministre L. Meņģelsone informēja, ka tiek gatavots kārtējais medicīnas aprīkojuma sūtījums Ukrainai (infūzijas sūkņi, plaušu ventilatori, pacientu monitori: 185 vienības par kopējo summu gandrīz 378 tūkstoši EUR), kas tiks nogādāts, izmantojot ES Civilās aizsardzības mehānismu. Latvija iepriekš uz Ukrainu jau ir nosūtījusi zāles un medicīnas aprīkojumu lauku hospitāļu vajadzībām gandrīz 1,5 miljonu EUR vērtībā, ziedojusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas, nestuves, antibiotikas, intravenozās ievades sistēmas u.c. medicīnas preces.
Tāpat NRC „Vaivari” ir piešķirts Ārlietu ministrijas finansējums, lai nodotu pieredzi Ukrainas ārstniecības personālam rehabilitācijas programmu ieviešanā pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām un tehnisko pamatlīdzekļu aprites sistēmas izveidē. Sadarbībai atsaukušās četras Ukrainas ārstniecības iestādes Dņipro, Ļvivā, Viņņicā un Čerņihivā. Līdz 2023. gada 31. oktobrim plānotas multiprofesionālo komandu konsultācijas un pieredzes apmaiņa gan attālināti, gan pieredzes apmaiņas braucieni, informatīvo materiālu izstrāde, apmācības Ukrainas ārstniecības iestādēs, kā arī Ukrainas ārstniecības iestādēm nepieciešamo materiālu un instrumentu iegāde protēžu un ortožu izgatavošanai.
Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietniece Olena Kondratjuka pateicās par Latvijas atbalstu un palīdzību šajā valstij sarežģītajā laikā. Viņa informēja, ka visvairāk šobrīd karā cietušajiem būtu nepieciešami rehabilitācijas un protezēšanas pakalpojumi, kā arī psiholoģiskā palīdzība un atbalsts. Vicespīkere aicināja iespēju robežās paplašināt atbalstu šajos virzienos. O. Kondratjuka aktualizēja arī jautājumus par psiholoģisko rehabilitāciju bērniem, bērnu ar onkoloģiskām saslimšanām ārstēšanu, kuri kara dēļ tiek pārvesti uz slimnīcām dažādās Eiropas valstīs.
Jau ziņots, ka Latvijā līdz šim Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), kā arī “Vaivaros” un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā ārstējušies vairāk nekā 140 ukraiņu ar kara laikā gūtajiem ievainojumiem. Veselības ministrijai ir sadarbības līgums par Ukrainas iedzīvotāju medicīnisko transportēšanu uz Latviju, un RAKUS ir gatava aprūpi paplašināt, ja būs tāda nepieciešamība. Tāpat Latvijā strādā 162 mediķi no Ukrainas, kas pametuši valsti karadarbības dēļ. Tie Ukrainas iedzīvotāji, kuri ierodas vai uzturas Latvijā, var saņemt visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā Latvijas iedzīvotāji. Līdz šim ārstniecības iestādēs vērsušies vairāk nekā 3870 Ukrainas iedzīvotāji.