Pārlekt uz galveno saturu

NRC “Vaivari” palīdzēs Ukrainas mediķiem pilnveidot profesionālās iemaņas pacientu rehabilitācijai pēc ekstremitāšu amputācijas

“Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” vairākām Ukrainas slimnīcām palīdzēs ieviest un pilnveidot rehabilitācijas programmas pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijas, informē NRC “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.

Atbalsta pasākumi norisināsies Ārlietu ministrijas finansēta grantu ietvaros, projektā “VSIA “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” pieredzes apmaiņa ar Ukrainas   slimnīcām rehabilitācijas programmu ieviešanā pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām”.

Projekta mērķis ir sadarbība un pieredzes apmaiņa ar Ukrainas ārstniecības iestādēm, palīdzot ieviest rehabilitācijas programmas no Krievijas militāras agresijas cietušiem pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijas un veidot tehnisko pamatlīdzekļu aprites sistēmu.

“Šauti un dragāti ievainojumi, galvas smadzeņu traumas, multipli ķermeņa ievainojumi pēc sprādzieniem – tās visas ir kara izraisītas traumas, pēc kurām ir nepieciešamas specializētas rehabilitācijas programmas. Specializēta  multidisciplināra pieeja rehabilitācijai ir īpaši nepieciešama pacientiem pēc roku vai kāju amputācijas. Redzot mūsu iespējas un varēšanu, Ukrainas kolēģi jau iepriekš bija izteikuši vēlēšanos apgūt “Vaivaru” pieredzi un specifiskas zināšanas par darba organizāciju. Esam gandarīti par to, ka tagad varēsim palīdzēt vairāk,” skaidro Anda Nulle.

NRC “Vaivari” ar pacientiem, kuri guvuši militārās traumas, strādāja arī pēc 2014. gadā  sāktās karadarbība Donbasā. Tagad Latvijas rehabilitācijas speciālistiem būs iespēja dalīties zināšanās un pieredzē  ar kolēģiem kara cietušajā valstī par to, kā pacientus sagatavot protezēšanai un mācīt dzīvot jaunajā realitātē pēc ekstremitāšu amputācijām.

Plānots, ka projekta ietvaros Latvijas multiprofesionālās komandas speciālisti ne tikai attālināti un klātienē konsultēs Ukrainas rehabilitācijas speciālistus, bet arī klātienē organizēs pieredzes apmaiņas vizītes.

Ukrainas mediķu lietošanai tiks izstrādāts īpaši informatīvie materiāli ukraiņu valodā

Tāpat plānots, ka projekta ietvaros tiks iegādāti materiāli, kas Ukrainas slimnīcām nepieciešami protēžu un ortožu izgatavošanai.

NRC “Vaivari” ir saņēmis starptautiskās Eiropas Medicīnas specialitāšu apvienības Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas (UEMS PRM) sekcijas akreditāciju Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas programmai pacientiem pēc apakšējo ekstremitāšu amputācijas. Šī ir Baltijā vienīgā šāda veida akreditētā programma, kurā cieši sasaistīti rehabilitācijas un protezēšanas posmi, lai cilvēks pēc amputācijas varētu staigāt. Iegūtais starptautiskais sertifikāts apliecina rehabilitācijas programmas atbilstību Eiropas Savienības valstu līmenim.

NRC “Vaivari” ir medicīniskās rehabilitācijas, veselības un sociālās aprūpes, izglītības un zinātnes valsts nozīmes objekts — lielākā šāda tipa medicīnas iestāde Latvijā. Galvenā NRC “Vaivari” darbības joma ir medicīniskā rehabilitācija. Centrs piedāvā daudzpusīgas un modernas rehabilitācijas programmas. tai skaitā rehabilitācijas robottehnoloģijas, kuru klāsts ir viens no plašākajiem Baltijā. Pēdējo gadu laikā veiktas investīcijas no dažādiem finansējuma avotiem, lai nodrošinātu augstākā līmeņa medicīnisko, tehnoloģisko un profesionālo bāzi, kas spēj sniegt mūsdienīgus un konkurētspējīgus rehabilitācijas pakalpojumus. NRC “Vaivari” strādā augsti profesionāli speciālisti.

Vairāk info - Ārlietu ministrijas mājaslapā

Informāciju sagatavoja:
Ulrika Eistreiķe
Centra "Vaivari" attīstības fonda vadītāja