2024. gada 5. septembrī starp Nacionālo veselības dienestu un Valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” (turpmāk – NRC “Vaivari”) tiks noslēgts līgums par pilotprojekta “Personu ar hroniskiem neprogresējošiem funkcionēšanas traucējumiem novērtēšanas programma” īstenošanu.
Pilotprojekta ietvaros paredzēts izstrādāt un izmēģināt jaunu funkcionēšanas novērtēšanas un tam sekojošu rekomendāciju sniegšanas programmu pacientiem ar paliekošiem funkcionēšanas traucējumiem, kas radušies neprogresējošu nervu sistēmas bojājumu vai slimību rezultātā (galvas smadzeņu insults, galvas smadzeņu trauma, muguras smadzeņu bojājums, cerebrālā trieka). Pacientiem ar šādiem nervu sistēmas bojājumiem vai saslimšanām esošo funkcionēšanas traucējumu dēļ ir augsts sekundāro bojājumu jeb sekundāri radušos funkcionēšanas traucējumu risks. Pilotprojekta programma piemērota pacientiem ar neprogresējošiem, paliekošiem neiroloģiskiem bojājumiem, saslimšanas hroniskajā periodā, kuriem netiek prognozēta neiroloģisko traucējumu mazināšanās, un līdz ar to nav nepieciešama ilgstoša stacionāra rehabilitācija, bet ir nepieciešama visaptveroša un regulāra funkcionālā stāvokļa novērtēšana un individuālas rekomendācijas funkcionēšanas saglabāšanai vai uzlabošanai.
Pilotprojekta mērķis:
Izveidot inovatīvu multiprofesionālu rehabilitācijas pakalpojumu, lai nodrošinātu visaptverošu funkcionālā stāvokļa novērtēšanu un individuālu rekomendāciju sniegšanu funkcionēšanas saglabāšanai vai uzlabošanai pacientiem ar neprogresējošas neiroloģiskas saslimšanas izraisītiem hroniskiem funkcionēšanas traucējumiem, sniedzot to strukturētas, pārskatāmas programmas veidā, iekļaujot digitālu komunikācijas risinājumu elementus.
Projekta galvenie uzdevumi:
- Izveidot pilotprojekta programmu - inovatīvu multiprofesionālu rehabilitācijas pakalpojumu, lai nodrošinātu visaptverošu funkcionālā stāvokļa novērtēšanu un individuālu rekomendāciju sniegšanu funkcionēšanas saglabāšanai vai uzlabošanai pacientiem ar neprogresējošas neiroloģiskas saslimšanas izraisītiem hroniskiem funkcionēšanas traucējumiem, sniedzot to strukturētas, pārskatāmas programmas veidā.
- Analizēt modeļa lietojamību specializētas stacionāras rehabilitācijas ietvaros.
- Novērtēt digitālo komunikācijas risinājumu lietojamību.
- Analizēt pilotprojekta programmas integrācijas iespējas veselības aprūpē.
- Novērtēt rehabilitācijas pakalpojuma pieejamību (finansiāli, ģeogrāfiski, saturiski) un atbilstību mērķa grupas mainīgajām vajadzībām.
Plānotie sasniedzamie rezultāti:
- Izveidots inovatīvs, pēctecīgs rehabilitācijas pakalpojums, kas uzlabo ārstēšanas ilgtermiņa rezultātu un aprūpes organizēšanu (pārvaldība, efektīva resursu izmantošana) pacientiem ar neprogresējošu neiroloģisku saslimšanu (galvas smadzeņu insults, galvas smadzeņu trauma, muguras smadzeņu bojājums, cerebrālā trieka) izraisītiem hroniskiem funkcionēšanas traucējumiem.
- Sagatavoti un praksē pārbaudīti digitālās komunikācijas risinājumi, kas izmantojami pacientu pieredzes noskaidrošanai un speciālistu savstarpējai komunikācijai, ko izmantotu izveidotajam, kā arī citiem rehabilitācijas pakalpojumiem.
Pilotprojekta īstenošanas laiks ir 19 mēneši no Līguma parakstīšanas dienas, bet ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. martam. Pilotprojekta īstenošanai paredzētās kopējās attiecināmās izmaksas nepārsniedz 477 027,15 EUR, kas ir 100 %Atveseļošanas fonda finansējums.