Pārlekt uz galveno saturu

Biennāle “Marīna 2019” Jūrmalai tuvojas ar vētras spēku

No jūlija vidus līdz pat septembrim Jūrmalas muzejos, galerijās un izstāžu zālēs norisināsies 2. Starptautiskā jūras tematikai veltītā biennāle “Marīna 2019”. Mākslas notikums fokusēts uz jūras tematikas atspoguļojumu vizuālajā mākslā kā tradicionālā žanra izpratnē, tā arī laikmetīgās mākslas rakursā, pievēršot uzmanību tēmas sociāli kritiskajam un izglītojošajam aspektam. Biennāles 2019. gada identitāte ir VĒTRA. Vētra kā dabas stihija, kā kustība, kas izaug no klusuma, vētra kā varens apbrīnojams spēks, kas iegriežas, izlādējas, izdzīvo un atkal pārtop klusumā.

Šovasar varēsim baudīt piecpadsmit dažādas izstādes visā pilsētā – laikmetīgās mākslas un klasiskās mākslas tradīcijās balstītas ekspozīcijas, foto un video fiksācijas, akcentējot ekoloģijas un jūras aizsardzības tēmas, kā arī veicinot sabiedrības diskusijas. Biennāles programma ietver arī daudzveidīgu mākslas pieredzi ģimenēm ar bērniem. 

Jūrmalas pilsētas muzejā biennāles ietvaros būs skatāmas 2 izstādes: laikmetīgās mākslas izstāde “Atmiņu jūra” un glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”.

Laikmetīgās mākslas izstāde “Atmiņu jūra”

17. jūlijā plkst. 17.00 Jūrmalas pilsētas muzeja Kamīnzālē atklās izstādi “Atmiņu jūra”, kas pievērš uzmanību Baltijas jūras piesārņojumam. Tas ir starpdisciplinārs, līdzībās balstīts smeldzīgs un skaudrs vēstījums par cilvēka un jūras trauslo dzīvību, par it kā naivajām un banālajām vērtībām, kuras izsveramas, tikai saskaroties ar mūžības elpu. Tas ir absurdā un sirreālismā bāzēts stāsts par mīlestību, kas liek apjaust, cik ļoti esam saistīti – cilvēki, daba, jūra. 

Evas Saukānesvideo instalācija, kurā izmantoti Aivara Vegnera90. gadu amatiervideo, kā arī fragmenti un mūzika no Reiņa Sējānabaleta “Vārna” (2016) ar Elzu Leimanigalvenajā lomā, vienlaicīgi norisinās uz vairākiem dažādu izmēru ekrāniem, sajaucot pagātni, tagadni un nerealizēto nākotni. Izstādē skatāmi Kristīnes Abikasobjekti, kas radīti no jūras izskalotām lietām. Izstādes kuratore Inga Bunkše. 

Izstāde bija iecerēta jau pirms gada un, izrādās, sasaucās ar šī gada Venēcijas biennāles “Zelta lauvas” ieguvēju Lietuvas paviljona ekspozīciju. Šis, pēc formas, ir savādāks stāsts, bet tāpat kā lietuviešu opera, brīdina par dabas katastrofu tuvošanos. Silto smilšu bezgalīgās pludmales, pelde jūrā, bērnu čalas un bezrūpīgas brīvdienas ļauj aizmirst visas problēmas. Kaut kur tālu skan uzmācīgie un garlaicīgie zinātnieku brīdinājumi par jūras piesārņojumu. Mūsu pludmales taču ir tīras! Bet vai jūs zinājāt, ka Baltijas jūrā 70 tūkstošu kvadrātkilometru platībā izveidojušās mirušās zonas, kurās iet bojā visa dzīvā radība? Vai zinājāt, ka eitrofikācijas procesus paātrina cilvēku radītais piesārņojums, rezultātā jūrā nonāk slāpeklis, fosfors – kaitīgo veļas pulveru izmantošana, pārmērīga gaļas ēšana, kā arī nevajadzīga antibiotiku lietošana, u.c. Izstāde netieši mudina aizdomāties, ko katrs no mums var darīt, lai mazinātu dabas katastrofu tuvošanos.

Glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”

19. jūlijā plkst. 16.00 Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāts biennāles centrālais notikums – glezniecības konkursizstāde “Marīna 2019”, kas šogad vienkopus pulcēs 149 mākslinieku darbus no deviņām valstīm.Vienas izstādes ietvaros varēs aplūkot ļoti atšķirīgu gleznotāju skatījumu uz vētras tēmu, tajā skaitā 2017. gada biennāles laureātu Madaras Neikenasun Anetes Kalniņasdarbus, kā arī Madaras Gulbis, Paulas Zariņas-Zēmanes, Alvīnes Bautras, Ievas Bondares, Kristīnes Kutepovas, Ineses Ziemeles, Daiņa Gudovska, Andreja un Jura Ģērmaņu, Andra Vītola, Ilgvars Zalāns,u.c. mākslinieku darbus. Izstādes kuratore Guna Kalnača.

Žūrijas komisija Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumovavadībā konkursizstādes laureātus profesionālu mākslinieku kategorijā (galvenā balva 1000 EUR) un mākslas studentu kategorijā (balva 500 EUR un iespēja sarīkot personālizstādi Jūrmalas pilsētas muzejā) paziņos izstādes atklāšanā. Atklāšanā muzicēs pianists Rihards Plešanovs un DJ All-viss.

19. jūlija vakars turpināsies ar biennāles “Marīna 2019” izstādes “13 metri sekundē” atklāšanu Jūrmalas kultūras centrā plkst. 17.30, Ginta Pabērza džeza trio koncertu Horna dārzā plkst. 18.00 un noslēgsies ar izstādes “Modernā telpa. Līvija Brigita Pavlovska, Gedimins Kotello” atklāšanu Mākslas stacijā Dubulti plkst. 19.00.

Tikai 20. jūlija vakarā no plkst. 20.00 uz ēkas fasādes Jomas ielā 78 varēs baudīt Galerijas Jūrmala producēto Londonas Mākslas universitātesCentrālajā Sentmārtina Mākslas un dizaina koledžā studējošās jaunāsvideomākslinieces Kaivas Kumerovas performanci“Sarkanās krāsas brīdinājums”, kura tapusi, iedvesmojoties no Baltijas jūras nestās enerģijas, kas tik spēcīgi jūtama Latvijas piekrastes pilsētās. Harmonija haosā jeb miers ir mums pazīstams tikai tāpēc, ka esam piedzīvojuši vētru.

Jūrmalas mākslas telpas aicina sekot biennāles programmai, būt klātesošiem biennāles norisēs un piedzīvot vētras spēku mākslā! Informācija: https://www.facebook.com/MarinaBiennale/

Biennāli rīko Jūrmalas pilsētas muzejs ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu un sadarbībā ar citiem muzejiem, izstāžu zālēm un galerijām visā pilsētā.

Papildu informācijai:

Guna Kalnača,
Jūrmalas pilsētas muzeja izstāžu kuratore
Tālr. 29112872/ E-pasts: guna.kalnaca@jurmala.lv

Uzziņai:

2017. gada konkursiztādē piedalījās 70 mākslinieki no 10 valstīm ar vairāk kā 100 darbiem. Žūrija profesionālu mākslinieku kategorijā balvu piešķīra jaunajai gleznotājai Madarai Neikenai, bet kategorijā “Mākslas students” tika apbalvota Anete Kalniņa, viņa arī izmantoja konkursa piedāvāto iespēju sarīkot muzejā savu personālizstādi, kura notika 2018. gadā vasarā.

Jūras tematikai veltīto izstāžu tradīcija Jūrmalas pilsētas muzejā aizsākās 2006. gadā, bet 2017. gadā, sadarbojoties Jūrmalas muzejiem, izstāžu zālēm, privātām galerijām un biedrībām jūras tematikai veltītās izstādes paplašināja robežas un pārtapa par 1.starptautisko jūras tematikai veltīto biennāli “Marīna 2017”, reizi divos gados skatītājiem piedāvājot dažādu mākslas žanru izstādes visā pilsētā.