Pārlekt uz galveno saturu

Projekts “Implementation of rehabilitation program for patients after lower limb amputation in Ukrainian hospitals, exchange of experience with National Rehabilitation Center Vaivari”

ASV projekts

(līguma Nr.SUP30023GR0149)

Projekts tika īstenots ar  U.S. Department of State Office of the Assistance Coordinator for Europe and Eurasia finansiālu atbalstu Development Cooperation Partnership (DCP) Program 10. kārtas ietvaros.

Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari“ laika periodā no 2023.gada 1.septembra līdz 2024.gada 31.maijam  veiksmīgi īstenoja projektā paredzētās aktivitātes.

Projektam uzsākoties, tika noslēgti 11 līgumi ar projektā iesaistītajiem ukraiņu ekspertiem no dažādām Ukrainas ārstniecības iestādēm, lai kopā ar NRC Vaivari speciālistiem sadarbotos projekta aktivitāšu īstenošanā. Projekta īstenošanas laikā ir izveidojusies cieša sadarbība starp iestāžu speciālistiem, tāpēc notika ne tikai kopīgas lekcijas, bet arī individuālās nodarbības/konsultācijas, kur NRC Vaivari speciālisti Zoom platformā kopā ar Ukraiņu ārstniecības iestādes speciālistiem apsprieda konkrētus klīniskos gadījumus, konsultējās par efektīvāku pacientu  ārstniecības plānu, rehabilitācijas procesa organizēšanai nepieciešamo multiprofesionālās komandas sastāvu, pienākumiem, medicīniskā aprīkojuma tehniskajām specifikācijām. Konsultācijās notika abpusēja zināšanu ieguve, jo NRC Vaivari rehabilitācijā regulāri atrodas Ukrainas pacienti, kas cietušas no karadarbības. Pacienti ir ar smagām un komplicētām traumām, kam nepieciešama  specializēta rehabilitācijas programma, tāpēc NRC Vaivaru speciālisti ir paši  ieguvuši pieredzi  darbā ar īpaši sarežģītām traumām un sekām pēc amputācijām, šautiem un dragātiem ievainojumiem, galvas smadzeņu traumām, sekām pēc sprādzieniem ar multipliem ķermeņa ievainojumiem, kas iepriekšējā darba pieredzē  nav bijusi.

Lai Ukrainas ārstniecības iestādes turpmākā laika periodā varētu iegūt savas iestādes akreditāciju Eiropas Savienības atbildīgās iestādes, slimnīcās  nepieciešams izveidot speciālas rehabilitācijas programmas, kas balstās uz multiprofesionālas ārstu komandas izveidošanu, speciālām tehnoloģijām un  pacientu novērtēšanas sistēmām. Lai to visu apgūtu, projekta ietvaros notika trīs pieredzes apmaiņas pasākumi, kas vērsti uz profesionālo  zināšanu un prasmju pilnveidi, kā arī jaunas ārstniecības vai diagnostiskās metodes apguvi rehabilitācijas programmu ieviešanā, t.sk. pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām, kā arī iepazinās ar tehnisko palīglīdzekļu aprites sistēmu Latvijā. Pieredzes  apmaiņas braucieni notika no 28.08.2023-02.09.2023, piedalījās 22 speciālists;  no 13.11.2023-17.11.2023,  piedalījās 21 speciālists, no 19.03.-21.03.2024., piedalījās  20 speciālisti. Projektā sākotnēji tika plānots, ka 3 pieredzes apmaiņu vizīšu laikā ieradīsies 48 ukraiņu speciālisti, taču pieprasījums  bija ļoti liels un  kopā  Latvijā bija ieradušies 63 speciālisti.

Papildus projektā iesaistītajiem partneriem- 11 Ukrainas ārstniecības iestādēm pievienojās Ukrainas sabiedriskā asociācija «Реабілітаційні сили України», kas palīdz Ukrainas bruņoto spēku militārās medicīnas darbiniekiem pārkvalificēties par rehabilitācijas jomas speciālistiem.  Šie militāristi -medicīnas darbinieki ir  bijuši ievainoti  karadarbības laikā, viņi nespēj turpināt darbu frontes līnijā, taču šie ievainojumi ļauj turpināt darbu ārstniecības iestādēs kā speciālistiem.

Vizītes laikā ārsti no dažādām Ukrainas pilsētām iepazinās ar NRC Vaivari multiprofesionālās speciālistu komandas praktisko  darbu, dažādu jaunāko rehabilitācijas tehnoloģiju pielietošanu, kā arī viesojās Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā un Vaivaru Ortozēšanas un protezēšanas centrā, Sociālās integrācijas valsts aģentūrā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā.

Kā pozitīvu momentu var minēt sadarbības memorandu noslēgšana starp NRC Vaivari un Ukrainas ārstniecības iestādēm, lai turpinātu iesākto sadarbību.

Tika veikta apmaiņas vizītes  dalībnieku anketēšana, lai  noskaidrotu  aktivitātes organizēšanas apmierinātības līmeni.

Vienu no pieredzes apmaiņas  dienu NRC  Vaivari apmeklēja Veselības ministrs Hosams Abu Meri, kurš iepazinās ar centra darbu, piedalījās kopīgā tikšanās un guva ieskatu par Ukrainas un Latvijas speciālistu pieredzes apmaiņas projekta norisi, nepieciešamību.

The project is implemented with financial support from the U.S. Department of State Office of the Assistance Coordinator for Europe and Eurasia under the 10th Round of the Development Cooperation Partnership (DCP) Program.

 

Проект реалізовується за фінансової підтримки Офісу Координатора програм допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках 10-го раунду програми «Development Cooperation Partnership Program».

bilde