VSIA NRC „Vaivari” funkcionēšanas novērtēšanas un asistīvo tehnoloģiju apmaiņas sistēmas izveide un ieviešana - 2017. gada 8. jūnijs
Rīga, 7.jūn., LETA. Labklājības ministrijas (LM) Tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma modeļa reforma varētu apdraudēt Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) un Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu realizēšanu, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas izbraukuma sēdē informēja Nacionālā rehabilitācijas centra "Vaivari" vadība.
Kā aģentūru LETA informēja centra pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska, "Vaivaru" vadība uzsver nepieciešamību mainot tehnisko palīglīdzekļu nodrošinājuma sistēmu, saglabāt pēctecīgumu, lai nepasliktinātu klienta iespējas saņemt piemērotāko tehnisko palīglīdzekli un vienlaikus saglabājot augsti profesionālus darbiniekus, kuriem ir pieredze funkcionēšanas traucējumu vērtēšanā.
Centrs saistībā ar LM deleģēto funkciju, lai izveidotu starptautiskiem standartiem atbilstošu funkcionēšanas novērošanas un asistīvo tehnoloģiju apmaiņas sistēmu un attīstītu tai nepieciešamo infrastruktūru, ir noslēdzis līgumus par divu savstarpēji sinerģijā saistītu projektu realizāciju. Kopējais projektu finansējums ir 5 400 346 eiro.
Kā norāda Dižbite-Svarinska, projekta divas pamatdarbības balstās uz patlaban darbojošos tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu nodrošināšanas sistēmu, kuras pamatā ir Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma normas un tās detalizējošie Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas deleģē šo funkciju centra "Vaivari" struktūrvienībai - "Vaivaru" Tehnisko palīglīdzekļu centrs.
ESF projektā paredzēts līdz 22.jūnijam veikt iepirkuma izsludināšanu funkcionēšanas laboratorijas izveidošanai, kuras pirmajā posmā pakalpojuma saņēmējam jāsniedz tiesiski, administratīvi un finansiāli pamatotus priekšlikumus funkcionēšanas novērošanas instrumenta un metožu pilnveidošanai, nosakot Latvijas situācijai vispiemērotāko un efektīvāko funkcionēšanas novērošanas mehānismu tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma nodrošināšanas sistēmas ietvaros.
Kā skaidro centra pārstāve, ja LM plānotās reformas paredz tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas sistēmu mainīt sākot ar 2018.gadu, pastāv risks, ka pretendents, kas tiks atzīts par uzvarētāju, izstrādās priekšlikumus, kas praktiski nebūs pielietojami plānoto tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas sistēmas maiņas dēļ.
Tāpat projekta ietvaros paredzēts līdz 14.jūlijam izsludināt iepirkumu par situācijas izpēti asistīvo tehnoloģiju apmaiņas sistēmas izveidei. Šīs sistēmas izveidošana un asistīvo tehnoloģiju ieviešana Latvijas izglītības sistēmā jaunajā LM tehnisko palīglīdzekļu sistēmas maiņas modelī nav minēta un projektam izvirzīto uzraudzības rādītāju, rezultātu sasniegšana un uzturēšana ilgtermiņā ir neskaidra, skaidro Dižbite-Svarinska.
Tāpat centrs informējis finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS) par iespējamo apdraudējumu projektu tālākai virzībai un īstenošanai.
Agnija Antanoviča, LETA